Konferencja o klasyfikacji ICF

8 grudnia 2016 r. zorganizowaliśmy wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego oraz Opolskim Oddziałem PFRON pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły konferencję pod nazwą - "Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) - możliwości zastosowania i perspektywy wdrożenia”.

W programie konferencji Pan Rafał Skrzypczyk – Wiceprezes Zarządu Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR, certyfikowany specjalista do spraw prowadzenia szkoleń z zakresu ICF przedstawił możliwości zastosowania klasyfikacji ICF w szerokorozumianym procesie rehabilitacji i aktywizacji społecznej, omówił znaczenie w ramach procesu rehabilitacji działań opartych na zespołach specjalistycznych i wzajemnej wymianie informacji oraz wprowadził uczestników konferencji w sposób diagnozowania poziomu upośledzeń, ograniczeń oraz barier w różnych sferach funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w oparciu o ICF i przybliżył stosowanie klasyfikacji.

W odpowiedzi na przedstawioną klasyfikację na temat możliwości zastosowania i perspektywie wdrożenia klasyfikacji ICF wypowiedział się Dyrektor Opolskiego Oddziału PFRON – Łukasz Żmuda.

Prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej - Grzegorz Biliński wraz z pracownikiem Stowarzyszenia Justyną Bialucha opowiedział o wyzwaniach jakie wiążą się z realizowaniem programów aktywizacji w oparciu o klasyfikację ICF skierowanych do osób niepełnosprawnych na podstawie doświadczeń związanych z projektem „Uwierzyć w siebie 2016”.

Przedstawiony materiał wzbudził zainteresowanie wśród publiczności, która czynnie brała udział w późniejszej dyskusji.

zdjecia1


Duże sprawy w małych głowach

Wsparliśmy wydanie książki opolanki Agnieszki Kossowskiej „Duże sprawy w małych głowach” znanej już w całej Polsce. Celem autorki jest opowiedzenie dzieciom, czym jest niepełnosprawność, jak dzieci z różnego rodzaju deficytami odczuwają świat, z czego wynikają ich choroby/zaburzenia i czy możliwe jest wyleczenie. Książka uświadamia, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie a czasem także inne rozumienie świata. Publikacja obala stereotypy między innymi po to, by dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych.

duze-sprawy-w-malych-glowach


Koncert: Gramy dla Nikodema

8 października w hali sportowej w Komprachcicach odbyła się zbiórka dla naszego Podopiecznego Nikodema. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji! Uczestnicy zbiórki mogli zobaczyć występy uczniów i nauczycieli ze szkoły Nikodema, występy muzyczne, wciąć udział w licytacjach pamiątek gwiazd sportu i muzyki, zatańczyć zumbę, zobaczyć pokaz podnoszenia ciężarów i futbolu amerykańskiego, a także sprawdzić swój stan zdrowia.
Na sam koncert "Gramy dla Nikodema" przybyło kilka tysięcy opolan, okazując tym samym gest wparcia dla Nikosia jak i jego rodziców.

kolaz-gramy-dla-nikodema


Wyróżnienie w kategorii "Lodołamacz społeczny"

lodolamacz


Podziękowania od Prezydenta Miasta OpolaPodziekowania-od-Prezydenta-Miasta-Opola