ŻYCIE JEST PODRÓŻĄ

Na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku odbyły się wykłady oraz warsztaty w ramach projektu pt. "Życie jest podróżą" – promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym”. Działania odbyły się na ternie trzech opolskich instytucji świadczących usługi wsparcia osób z niepełnosprawnością i osób niesamodzielnych.

Zycie-jest-podroza-pngMALE

Tematem wykładów był przebieg życia, jego etapy, fazy i kryzysy rozwojowe. Prezentowana treść dotyczyła obszarów życia osobistego jako ważnego czynnika kształtującego stosunki społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych. Celem wykładu było zachęcenie osób niepełnosprawnych do postrzegania swojego życia jako przygody, która niesie ze sobą różne sytuacje, wiele możliwości rozwiązań i scenariuszy zdarzeń, co stanowi jej niekwestionowaną wartość.

Z kolei treścią warsztatów było życie osobiste i zawodowe uczestników. W trakcie ich przebiegu uczestnicy mieli możliwość prześledzenia przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem sytuacji kluczowych i momentów zwrotnych. Celem warsztatów było zachęcenie uczestników do spojrzenia na własne życie jak na przygodę - wielobarwną i bogatą w różne sytuacje. Tematy warsztatów: „Początek podróży” (warsztat nr 1), „Tu i teraz” czyli w trakcie podróży (warsztat nr 2), „Podróż moich marzeń” (warsztat nr 3).

Obecnie przeprowadzane są wywiady, będące indywidualną formą pracy z osobą niepełnosprawną nad jej biografią. Dotyczą one dotychczasowego życia tych osób i projektowania przyszłości. Efektem wywiadów będzie książka, w której zostaną opublikowane najciekawsze fragmenty wypowiedzi uczestników projektu.


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie!

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu szkoleniowo-warsztatowym dla opiekunów sprawujących opiekę nad osobami starszymi z chorobą otępienną typu Alzheimer w ramach projektu Kompleksowa nowatorska opieka domowa nad osobą starszą w tym niesamodzielną z chorobą otępienną pt. "Dodajmy im skrzydeł", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Szkolenie "Trudna rola opiekuna - jak można zrozumieć chorobę Alzheimera" będzie składać się z dwóch bloków.

szkolenie

1. Blok Szkoleniowy - Alzheimer i Ja – razem zrozumiemy

  • Alzheimer, demencja - jak się zaczyna, przebieg choroby, czym jest Alzheimer, demencja;
  • Alzheimer w rodzinie - wyzwania, opieka nad chorym, wsparcie rodziny, wsparcie najmłodszych, zagadnienia prawne, rehabilitacja chorego;
  • Alzheimer i Ja – „Opiekun - Życie z Alzheimerem - rola, wsparcie, troska."

2. Blok warsztatowy - Alzheimer i Ja – razem zrozumiemy – prowadzony z wykorzystaniem RTZ i TCM

  • Jestem ważny – ważna rola Opiekuna w opiece nad chorym na Alzheimera;
  • Arteterapia – czym jest? Opiekun kreatorem – odnaleźć inspiracje;
  • Zdrowy egoizm Opiekuna - ćwiczenia praktyczne "jak mogę sam sobie pomóc."

Spotkanie odbędzie się 22.09.2017 r. w godzinach 8:30-15:00 w siedzibie Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji w Opolu, przy ul. Samborskiej 15.

Szkolenie poprowadzi pani Ewa Duda z Fundacji Kto To – Zrozumieć Alzheimera.

Prosimy o potwierdzenie przybycia:
- nr tel. 77 556 03 35
- mail: info@rehabilitacjaopole.pl

Serdecznie zapraszamy :)


08.09.2017 biuro nieczynne

W związku ze szkoleniem pracowników informujemy, że w dniu 08.09.2017 r. (piątek) biuro Stowarzyszenia będzie nieczynne.

szkolenie


Podpisanie umowy na II etap projektu dla osób starszych

Niezmiernie nam miło poinformować, że w ubiegłym tygodniu Prezes Stowarzyszenia Grzegorz Biliński oraz V-ce Prezes Małgorzata Bilińska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisali umowę na kontynuację projektu „Stworzenie domowej opieki medycznej, wraz z rehabilitacją neurologiczną i funkcjonalną, dla osób starszych w województwie opolskim. Etap II”.
Będziemy na bieżąco informować o rozpoczęciu rekrutacji i postępach projektu. Zapraszamy do śledzenia aktualności.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o projektach, które uzyskały dofinansowanie:

Podpisanie umowy


Smaczny sierpień

male-OPIEKUNOWIE-FAKTYCZNI-25-08

Hummus z suszonymi pomidorami, domowy paprykarz, szakszuka, chłodnik z awokado z salsą pomidorową i kolendrą – tak wyglądał sierpień w Stowarzyszeniu.

W ubiegłym miesiącu odbył się premierowy warsztat kulinarny, który okazał się dużym sukcesem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności prowadzącej Weronice Szumlak za urzekające zapachy, cudowne smaki i wspaniałą atmosferę. 😉


Możemy napisać tylko jedno: Było przepysznie!!